SAZNAJTE VIŠE O BIGLOVIMA


  Bigl je pas čvrstog tela, koji je prekriven belim krznom ukrašenim braon i bež pegama, jakih nogu živahnih očiju, opuštenih ušiju i repa povijenog na gore, koji se uvek završava belim vrhom. Bigl je mali pas, i spada u vrstu goniča, poreklom iz Velike Britanije.

Nekada se bigl koristio u lovu na zečeve,lisice i divlje svinje, a danas je veoma popularan kao kućni ljubimac. Razlozi za to su veliki – vesele je naravi, uvek spreman na igru i akciju, naklonjen je deci i odlično se prilagođava uslovima u stanu. Dobro se slaže i sa drugim psima, a ni protiv drugih životinja nema ništa protiv, uključujući i mačke ( naš mačor tokom zime spava sa mužijakom u kućici ). Bigl neće imati ništa protiv da svoj obrok podeli sa nekim drugim životinjskim prijateljem, a deci se neće odupirati dok ga gnjave. Obraduje se svakome ko uđe u stan i retko kada ćete ga čuti da reži i izražava nezadovoljstvo.

Kada laje, najčešće pokazuje radost i zadovoljstvo, ili kad u lovu oseti trag divljači. Zbog vrlo karakterističnog laveža, Britnaci ga zovu „pas koji peva“. Iako je jako druželjubiv, bigl je veoma samouveren, a grubost i uvrede koje mu neko nanese nikada ne zaboravlja.

Dobar je čuvar i veoma je privržen porodici u kojoj živi, ali njegova radoznalost može da ga odvede u nepoznatom pravcu, pa ga ne treba gubiti iz vida, iz razloga što kad oseti "trag" nakratko izgubi "sluh" i u stanju je da "trag" prati kilometrima. Vrata od kuće ili stana neka budu zatvorena, a ne bi bilo loše da ga od najranijih dana života izdresirate jasnim komandama koje će slušati i poštovati.

Njegova kratka i čvrsta dlaka se lako održava, a što se zdravlja tiče ovo je veoma otporan pas. Na žalost, zbog sličnosti metabolizma sa našim, bigl se u nekim zemljama koristi za laboratorijska istraživanja.

 
Bigl ima čvrstu telesnu građu sa elegantnim držanjem. Dok trči njegov je korak dug i elastičan je, veoma su brzi i uporni trkači, šape su im jake i zatvorene. Glava je srednje dužine, snažna, bez grubosti, kod ženki nešto nežnija. Nabori na čelu ne smeju se uočavati. Lobanja je blago zaobljena, srednje široka sa slabo izraženom potiljnom kosti. Teme je jasno izraženo i deli glavu na dva jednaka dela. Udaljenost od vrha nosa do temena jednako je udaljenosti od temena do potiljne kosti. Nos je crne boje, a kod svetlijih pasa dozvoljeno je odstupanje u pigmentu. Oči su tamno smeđe ili boje lešnika, prilično velike i smeštene relativno daleko jedno od drugog. Uši su duge, sa zaobljenim vrhovima, kada se povuku napred, dopiru skoro do vrha nosa, nisko su postavljene i tanke. Prednjim delom prijanjaju uz obraz. Zubalo je pravilno, kompletno i makazasto, pri čemu sekutići gornje vilice bez razmaka sedaju na one iz donje vilice. Vrat je blago zaobljen, dovoljne dužine da omogući psu da normalno traži sa spuštenim nosom. Ramena su dobro unazad postavljena i nikada nisu preopterećena. Prednje noge su ravne i vertikalne, dobro postavljene ispod prsa. Vrlo je bitno da laktovi budu čvrsti, nisu okrenuti ni napolje ni unutra, a visina lakta je otprilike jednaka polovini visine grebena. Leđna linija je ravna i horizontalna. Grudni koš se spušta do ispod laktova. Prepone su kratke i snažne i nikada nisu previše uzdignute. Butina je mišićava, koleno dobro uzglobljeno, a skočni zglob čvrst i nisko postavljen. Zadnje noge su međusobno paralelne. sape su čvrste, dobro zatvorene i dobro uzglobljene sa snažnim jastučićima. Nokti su kratki i jaki. Rep je srednje dužine, snažan, veselo nošen, ali ne sme biti savijen iznad leđa. Ima dlake, posebno sa donje strane. U kretanju leđa moraju ostati ravna, bez tragova uvijanja. Iskorak je slobodan i dalek, bez visokog podizanja nogu. Potreban je snažan potisak zadnjih nogu. Noge u kretanju moraju ostati ravne i paralelne bez tendencije da se približavaju. Dlaka je gusta, kratka i otporna na vremenske uslove.


 Dobrodušnost je tipična za ovu pasminu. Može biti trobojan (tricolor) i dvobojan (bicolor). Visok je od 33 do 40 cm, a težak od 10 do 18 kg. Zdrav Bigl živi 12 godina. Samouveren je i vitalan, uvek spreman na maženje i u svakom trenutku može da vam skloni tugu i brige sa lica. Društven je i privržen celoj porodici  ( 100% ) , ali bi trebalo da ima smo jednog vlasnika od koga će učiti i koga će uvek slušati. Zbog tvrdoglavosti treba s njim biti dosledan. Mora mu biti jasno koliko daleko može ići, i ako to bude znao, učit će brže. Potrebno mu je puno kretanja i fizicke aktivnosti, jer ipak to je živo stvorenje. Ova vrtsa pasa se minimalno linja ( zenke dva puta godisnje , muzjaci jednom ), a kratka dlaka ne zahtjeva veliku pažnju, povremeno četkanje je dovoljno, kao i da ga dva do tri puta godišnje posle kupanja prebrišete sa jabukovim sirćetom pomešano sa mlakom vodom. Voli da laje ( zavisi od bigla do bigla  i postoje tri vrste laveža: onaj koji je tipičan za pse, kada je tužan i bolestan nešto poput arlukanja "bau, bau, bau" i prilikom pronalaska neke odredjene stvari ili plena a taj vam nemogu opisati rečima) i to je karakteristika koju bi svi budući vlasnici trebali prihvatiti. Bigl se obožava igrati, jako voli decu ( ako vidite da trci prema deci ne bojte se da ce ih napasti, on ce sesti medju njih i privući im pažnju da ga pomaze ili da se igraju sa njima, provereno ). Bigl je pas za ljude koji žele malog i aktivnog ljubimca. Uz dresuru, na to mislim da stavite šaku granula u džep i da ga svaki dan, na svaku dobru odradjenu komandu častite sa jednom granulom, verujte mi da ćete za kratko vreme imati  idealanog porodicnog psa. Specifične bolesti bigla nisu poznate. 

POREKLO : Velika Britanija
VISINA: 33-40 cm ( u americi imaju i patuljaste biglove)
TEŽINA: 10-18 kg
BOJE: trobojni, dvobojni
DLAKA: kratka
ŽIVOTNI VEK: 12-15 godina
LEGLO: 5-7 štenaca, a moguće i više, mi smo u prvom leglu imali 8 stenaca i kuja ih je sve odhranila, a to sve zavisi od Vas, to jest koliku im pažnju poklanjate i naravno ishrana i vitamini.

PS. još jedna neproverena informacija. U razgovoru sa par većih odgajivača sam došao do saznanja da su kuje odlične majke i da prihvataju štence iz drugih pasmina da sisaju kao svoje.   

Biglovi su sa nama vekovima, ova vrsta pasa je na Velikoj Britaniji i u Francuskoj prvobitno bila uzgajana za lov na zečeve,srne i divlje svinje, a najveću popularnost stekla je u Americi i Kanadi kao kućni ljubimac. Prva upotreba ovog imena u pisanim dokumentima bila je sredinom 15. veka, a postoje i pisani dokazi da je sa ovim psom lovljeno u vreme Henrija VII. Tokom 18. veka.



Kako da znate da je Vaš pas zdrav


Čim se štene, mladi ili odrastao pas donese u kuću, mora se posvetiti maksimalna pažnja njegovom zdravlju.

Bez obzira koliko to ne želimo, u određenim uslovima moguće je da pas oboli. U tom slučaju moraju se preduzeti adekvatne mere što pre jer to garantuje uspešnost lečenja. 


Zdrav pas ima specifično ponašanje koje se u znatnoj meri razlikuje od reakcije bolesnog psa. Neophodno je da svaki vlasnik psa zna osnovne karakteristike zdravog psa. U najkraćem, moglo bi se reći da zdrav pas: 


* reaguje na događaje u okolini gde se nalazi, 

* ima živahan tempererament,
* ima vlažan i hladan nos, nozdrve su čiste i bez iscedka,
* ima prikupljen stomak (izuzev ako nije pregojen),
* ima čiste, sjajne oči, živahnog i bistrog izraza,
* ima čistu kožu i sjajnu dlaku.

Osim ovih opštih pokazatelja zdravstvenog stanja, o zdravlju se može zaključivati i na osnovu kontrole telesne temperature, frekvencije pulsa i disanja. 


Temperatura psa meri se u anusu –čmaru, pre upotrebe 
  toplomer treba stresti i namazati vazelinom ili uljem. Za merenjetemperature treba koristiti maksimalan toplomer sa Celzijusom podeocima od 35°C do 43°C. Ovakav  toplomer zadržava temperaturnu vrednost sve dok se tresenjem živin stub ne spusti na početni podeljak (35°C). Toplomer stoji u čmaru 5 minuta. Normalna telesna temperatura psa iznosi 37,5°C - 39°C. Kod mladih pasa, do 6 meseci starosti, temperatura može dostići vrednost 39,5°C.

Puls se kod pas meri na butnoj arteriji . Normalne vrednosti pulsa za psa su u intervalu 70 - 120 pulsatornih otkucaja u minutu. Kod zdravog psa broj udisaja je 10-30 u minutu. Ubrzano disanje javlja se kod uzbuđenja psa, kod gravidnih ženki, posle trčanja i drugih naprezanja. 


Osnovni pokazatelj da sa psom nešto nije u redu je promena uobičajenog ponašanja. Ovo je jedan od prvih pokazatelja koji se manifestuje pre bilo kakvih drugih simptoma. A o tome ćemo u nekim drugim temama……….


Нема коментара:

Постави коментар